Dietetyk Wiktoria Piłakowska

Jesteś tym co jesz

Ciało podąża za umysłem

FAQ

1. Czy oferuje Pani opiekę dietetyczną dla osób z różnymi chorobami, dolegliwościami?

Jak najbardziej. Jako dietetyk z wykształceniem medycznym, posiadam odpowiednie przygotowanie do prowadzenia Pacjentów cierpiących na różne choroby. Zajmuję się m.in. dietoterapią alergii i nietolerancji pokarmowych, cukrzycy, miażdżycy, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego, stłuszczenia wątroby, insulinooporności, chorób tarczycy, zespołu policystycznych jajników. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy podejmę się Twojego przypadku, zadzwoń do mnie lub wyślij e-mail i opisz swoje dolegliwości.

2. Mam kilka chorób/wiele nietolerancji pokarmowych. Czy przyjmuje Pani takie osoby?

Tak. Osoby z wieloma chorobami lub alergiami, nietolerancjami, wręcz powinny zgłosić się do dietetyka klinicznego w celu usystematyzowania zaleceń i stworzenia odpowiedniego jadłospisu. Często bywa tak, że ogólne zalecenia w różnych chorobach się wykluczają – jako dietetyk, mogę opracować dla Ciebie drogowskaz uwzględniający wszystkie przypadłości. Jeśli z jakiegoś powodu masz wątpliwości, czy podejmę się Twojego przypadku – zadzwoń do mnie lub wyślij e-mail z opisem sytuacji.

3. Kto jeszcze może się do Pani zgłosić? Czy zajmuje się Pani odchudzaniem?

Oferuję dietoterapię w nadwadze i otyłości, w niedowadze, podczas przygotowań do ciąży, w czasie ciąży i karmienia piersią. Pomagam wprowadzać zasady zdrowego żywienia do codziennej diety.

4. Jakimi dziedzinami dietetyki Pani się nie zajmuje?

Nie specjalizuję się w dietetyce sportowej.

5. Jak zapisać się na wizytę?

Na wizytę można zapisać się telefonicznie, mailowo lub poprzez kalendarz wizyt online – zapraszam do zakładki „kontakt”. Przyjmuję w każdą środę od 15:00 do 20:00 przy ul. Gwiaździstej 10/2.

6. Jak mogę zapłacić za usługi? Kiedy płaci się za diety?

Za usługi online przyjmuję płatności przelewem. Usługi w gabinecie są płatne gotówką. Za program żywieniowy można zapłacić na wizycie gotówką (z góry) lub przelewem. Dieta zostaje przekazana nie wcześniej niż po zaksięgowaniu wpłaty na konto.

7. Dlaczego przed pierwszą wizytą dobrze jest zarysować swój problem?

Wiedząc, co mniej więcej Ci dolega i jaki jest cel Twojej wizyty, będę mogła lepiej się przygotować do naszego spotkania – dzięki temu w pełni wykorzystamy przeznaczony na nie czas.

8. Jak wygląda pierwsza wizyta w Pani gabinecie?

Pierwsza wizyta w gabinecie trwa ok. 60 minut i stanowi bardzo ważny wstęp do dalszej współpracy. W jej trakcie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczno-żywieniowy, a także wykonywane są pomiary masy, składu i obwodów ciała. Wspólnie ustalamy wytyczne do programu żywieniowego, takie jak ilość i pory posiłków, stopień trudności przepisów, produkty lubiane i nielubiane. Dzięki temu spotkaniu, program żywieniowy może być idealnie dopasowany do każdego Pacjenta.

9. Po co mam wypełniać dzienniczek żywieniowy? Czy to konieczne?

Rzetelnie wypełniony dzienniczek żywieniowy pozwala mi ocenić zwyczajowy sposób odżywiania Pacjenta. Zarówno dla mnie, jak i dla Pacjenta, może to być źródło wielu cennych informacji o tym czego w menu brakowało, czego było za dużo, jaki mógł być wpływ tych dysproporcji na zdrowie i samopoczucie.

10. Jak wygląda osobisty odbiór diety? Dlaczego warto odebrać pierwszą dietę osobiście?

Chociaż istnieje możliwość otrzymania diety drogą e-mailową, zalecane jest spotkanie w celu odbioru jadłospisu – szczególnie pierwszego. Podczas takiego spotkania, przeglądamy dietę wraz z opracowaniem strona po stronie, wyjaśniamy na bieżąco wszystkie niejasności, zwracam uwagę na najważniejsze aspekty dietoterapii.

11. Jak wygląda wizyta kontrolna?

Wizyty kontrolne są bardzo ważne – dzięki nim możemy na bieżąco oceniać postępy oraz modyfikować założenia dietoterapii. Na takiej wizycie wykonuję pomiary składu i obwodów ciała, co pozwala ocenić postępy Pacjenta. Rozmawiamy na temat diety, samopoczucia, motywacji. Po wizycie kontrolnej możliwa jest korekta aktualnej diety lub zamówienie nowego planu żywieniowego.

12. Czy kupując dietę, dostaję coś oprócz niej?

Oczywiście. Każda pierwsza dieta jest wydawana Pacjentowi wraz z obszernym opracowaniem zawierającym wyniki analizy składu ciała z moim komentarzem, wyniki analizy sposobu żywienia, spersonalizowane zalecenia, materiały edukacyjne, instrukcję stosowania diety, jadłospis, przepisy, listę zakupów oraz wykaz zamienników. Kolejne jadłospisy zawierają opracowania zależne od potrzeb typu zmiana zaleceń, zmiana instrukcji stosowania.

13. Jak często będę musiał/a kupować nowe diety? Czy co 7 lub 14 dni czeka mnie wydatek?

Obawy są niepotrzebne – częstotliwość zakupu nowych diet to bardzo indywidualna sprawa, która zależy od wielu czynników. Moje jadłospisy nie są „sztywne”, posiłki się nie powtarzają, można je elastycznie wymieniać i powielać (dokładne instrukcje każdy otrzymuje w swoim opracowaniu do diety). W sytuacji, gdy Pacjent nie ma potrzeby posiadania coraz to nowych przepisów, właściwie nie ma obowiązku kupowania nowych diet - po kontroli mogą być modyfikowane założenia obecnego jadłospisu. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika jednak, że plan żywieniowy warto co jakiś czas zmieniać, aby nie popaść w rutynę i nie zniechęcać się do coraz bardziej monotonnej diety.

14. 7 czy 14 dni? Która dieta jest lepsza?

Na początek zawsze polecam dietę 7-dniową. Takie rozwiązanie jest korzystnie zarówno dla Pacjenta, jak i dla mnie. Diety 14-dniowe są dobre po dłuższej współpracy, w sytuacji, gdy Pacjent popróbuje już nowych przepisów, wdroży założenia diety w życie i będzie wiedział co lubi, a czego nie – nie będzie ryzyka, że np. na 14 propozycji obiadów, połowa będzie nietrafiona :)

15. Co oznacza, że dieta jest „elastyczna”?

Elastyczność diety polega na tym, że można stosować ją dzień po dniu, według rozpisanego jadłospisu, jednak nie ma takiego przymusu. Pewne posiłki mogą być ze sobą wymieniane, możliwe jest powielanie. W praktyce, dzięki takiemu rozwiązaniu można gotować obiady na kilka dni, jeść to na co ma się aktualnie ochotę, wykorzystywać produkty, które mamy w lodówce – nie stajemy się więźniami diety :) Każdy Pacjent otrzymuje wykaz zamienników, dzięki czemu może jeszcze bardziej dostosowywać menu do sytuacji. Elastyczna dieta uczy, jak planować zdrowe posiłki, nie jest monotonna, jej stosowanie jest obciążone mniejszym ryzykiem frustracji.

16. Czy zdrowe odżywianie jest drogie? Czy diety są oparte na wymyślnych składnikach?

Swoje diety opieram na tradycyjnych, łatwo dostępnych, sezonowych produktach. Nie narzucam każdemu drogich, „egzotycznych” składników – włączam je tylko wtedy, kiedy Pacjent sam wyrazi taką chęć i zawsze umieszczam informację o tym, na jakie produkty można je wymienić.

17. Czy zdrowa dieta oznacza koniec smacznego jedzenia?

Nie, absolutnie! Zdrowa dieta to nierzadko dopiero początek smacznego jedzenia i odkrywania nowych, ciekawych smaków :) Nie obawiaj się, że na zawsze pożegnasz frytki, hamburgery, pizzę – w domu przygotujesz ich lepsze, zdrowsze wersje!

18. Czy przygotowywanie posiłków jest bardzo czasochłonne?

Wszystko zależy od tego, co ustalimy w wywiadzie. W swoim „repertuarze” mam zarówno bardziej czasochłonne i wymagające dania, jak i banalnie proste. To Ty decydujesz ile czasu chcesz poświęcić na ich przygotowanie i jak często chcesz gotować.

19. Dlaczego z mojej diety nie może korzystać np. moja sąsiadka?

Programy żywieniowe, które oferuję, są w pełni spersonalizowane. Oznacza to, że podczas ich tworzenia są brane pod uwagę wyniki pomiarów masy i składu ciała, a także wszystkie informacje zebrane w wywiadzie – wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia, preferencje żywieniowe. Dieta dla jednego Pacjenta może być zupełnie nieodpowiednia dla kogoś innego, np. dieta obfitująca w świeże warzywa i owoce jest niebezpieczna dla osób z niewydolnością nerek, dieta w celiakii nie nadaje się dla cukrzyków itd.

20. Na czym polega opieka dietetyczna dla Par?

Usługa jest skierowana do Par, które wspólnie mieszkają i wspólnie chcą zmienić swój sposób żywienia. Dieta jest ustalana pod jedną osobę, a dla drugiej są wprowadzone odpowiednie modyfikacje (u każdego jest uwzględnione zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik oraz składniki odżywcze). Opracowanie zawiera zalecenia i wskazówki dla każdej z osób. Dieta dla Par nie sprawdzi się w przypadku wykluczających się wzajemnie problemów zdrowotnych.

21. Czy podczas trwania diety można się z Panią kontaktować, dopytywać?

Jasne, jestem do Waszej dyspozycji mailowej lub (w mniejszym stopniu – zależnie od dostępności) telefonicznej.

22. Czy już zawsze będę musiał/a być pod opieką dietetyka?

Nie, oczywiście, że nie :) Moją rolą jako dietetyka jest nauczenie Pacjentów zdrowych nawyków żywieniowych, odpowiednich dla ich wieku, płci, stanu zdrowia, stylu życia. Diety są bardzo pomocne w początkowym stadium zmiany – dają gotowe rozwiązania, ale dzięki temu, że można samodzielnie wymieniać posiłki, edukują. Po jakimś czasie dietetyk przestaje być potrzebny. Dla Pacjentów, którzy są już gotowi na zakończenie współpracy, przygotowuję zalecenia na koniec i… cieszę się, że mogłam mieć udział w wielkiej zmianie w ich życiu :)

23. Jakie są Pani przekonania żywieniowe?

Przede wszystkim, najważniejsze jest indywidualne podejście do każdego przypadku. Nie ma jednej diety idealnej dla wszystkich. Unikam diet cud oraz programów żywieniowych nastawionych na szybki cel. Pacjenci na moich dietach są szczęśliwi i najedzeni, a efekty ich pracy są trwałe. Osobiście, w swojej prywatnej diecie, kieruję się wartościami indeksu i ładunku glikemicznego produktów i potraw.

24. Czy narzuca Pani wszystkim diety bez glutenu, bez nabiału itp.?

Absolutnie nie! Oczywiście, jeśli Pacjent nie toleruje jakiś składników pokarmowych, tworzę dla niego specjalny program żywieniowy eliminujący poszczególne produkty. Jeśli chęć wyłączenia różnych składników wynika z innych przyczyn niż stwierdzona alergia lub nietolerancja, staram się edukować Pacjenta, co ma różny skutek :) Wychodzę więc z założenia, że skoro i tak coś ma być eliminowane, lepiej żeby czuwał nad tym dietetyk, który wykona profesjonalny plan dietetyczny minimalizujący ryzyko niedoborów, niż jakby całe grupy pożywienia miały być wyłączane z menu na własną rękę.

25. Indywidualna dieta online? Jak to możliwe?

Konsultacje dietetyczne online odbywają się na takich samych zasadach, jak stacjonarnie. Najważniejszy jest obszerny wywiad, który dostarcza wszystkich informacji niezbędnych do stworzenia indywidualnego, bezpiecznego planu żywieniowego. Formularz składa się z ponad 60 pytań. Czasami ta ilość może być zniechęcająca, ale należy mieć świadomość, że każde z nich jest potrzebne, ponieważ mając jedynie minimalną wiedzę o pacjencie, nie będę w stanie dopasować wszystkiego na 100%. Mniej więcej co dwa tygodnie odbywa się kontrola. Jej istotą jest wypełnienie specjalnego kwestionariusza, uwzględniającego m.in. zmiany w masie ciała, samopoczucie, odczucia względem diety, uwagi dotyczące kolejnego jadłospisu.

facebook